
A napszemüveg története – 7 + 1 érdekesség, amit tudnod kell
A napszemüveg viselése a kultúránk részévé vált. Ez a praktikus és divatos kiegészítő megvédi a szemet a környezet káros hatásaitól, ráadásul nagyon trendi megjelenést kölcsönöz a viselőjének.
De vajon gondolkodtál-e már azon, kik találták ki és milyen célból? Hogyan fejlődött és vált a divatos kiegészítők ikonikus darabjává? Íme 7+1 érdekesség a napszemüvegről, amire talán álmodban sem gondoltál.
Tudtad, hogy az eszkimók találták fel a napszemüveg „ősét”?
Azt gondolhatnánk, hogy a napszemüveg egy viszonylag újkeletű találmány, holott a használata már több ezer évre nyúlik vissza. Külön érdekesség, hogy nem az egyenlítő környékén kezdték el használni, ahol a legmagasabb a napfényes órák száma, hanem a Föld legészakibb sarkán.
Az eszkimók egyszerűen gyakorlatias okokból alakították ki az első napszemüveg prototípusokat azért, hogy a hóról visszatükröződő fény ne vakítsa el a látásukat. Azokban az időkben keskeny réssel kialakított csontokat kötöztek a szemükre.
Nero császár lett volna az első trendteremtő?!
A történelmi feljegyzések szerint feltehetően Nero, római császár, a véreskezű költő volt az első trendteremtő a napszemüveg történelmében. Az ókori Rómában megrendezett gladiátor viadalok során órákon át kellett a tűző napfényben nézni a viadalokat. A fényvisszaverődés kortól függetlenül zavarta, zavarja az embereket, nem volt ezzel másképp Nero sem.
Plinius római történész szerint Nero az akkori smaragdus néven ismert, gyöngyszem smaragdból csiszolt lencsén keresztül nézte a viadalokat, hogy megvédje szemét a fényvisszaverődéstől.
A csiszolt smaragdokon keresztül Nero vélhetően nem sokat láthatott az eseményekből, az viszont feltételezhető, hogy olyan ember lehetett, aki kétségbeesetten kereste a feltűnést. Idővel az ókori nemesi osztályban is népszerű lett ez a viselet, de az igazi napszemüvegre még jó pár évszázadot kellett várni.
Láttál már napszemüveges bírákat?
A középkori Kínában ez nem ment ritkaság számba.
Az eszkimók és Nero után a mai napszemüvegekre már hasonlító darabokat állítólag a kínaiak használtak először, a 12. században, esetleg még ennél is korábban. Ezeknek a napszemüvegeknek már volt lencséjük, amiket füsttel színezett kvarcból csiszoltak.
A kezdeti napszemüvegeknek még nem volt UV védelmük, de némiképp megóvták a szemet a fényvisszaverődéstől. Egyes feljegyzések szerint a kínai bírák azért is használták ezeket a napszemüvegeket, hogy elrejtsék az arckifejezésüket, amikor tanúkat hallgattak ki.
Gondoltad volna, hogy a 19. században a szifilisz gyógyítására használták a napszemüveget?!
A színezett lencsékkel James Ayscough 1752 körül kezdett el kísérletezni. Ayscough egyáltalán nem aggódott a nap káros hatásai miatt. Meg volt győződve arról, hogy a kék és a zöld lencsék javíthatják a látáskárosulásokat.
Később a sárgásbarna és a barna lencséket a 19. és a 20. század elején a szifiliszes betegeknek „írták fel”, mivel a betegség egyik tünete a fényérzékenység volt.
Az amerikai hadi tengerészek vagy a hollywoodi sztárok hordták az első fröccsöntött napszemüvegeket?
Az első tömeggyártású napszemüvegeket Foster Grant készítette az USA-ban.
A fröccsöntési technikának köszönhetően már tudtak nagy mennyiségben napszemüvegeket előállítani cellulózból. A cég az így készült modelleket 1929-ben eladta az Atlantic Cityben lévő tengerjáróknak, így az első műanyag napszemüvegeket a haditengerészek viselték.
Időközben rájöttek, hogy a napszemüveg nemcsak véd a napsugárzással szemben, hanem jól is mutat az embereken, így lassan megkezdték a lakosság körében is terjeszteni. A népszerűsítést a hollywoodi sztárokra bízták, akik akkoriban is a legnagyobb trendteremtőknek számítottak.
Tudtad, hogy a Polaroid lencsék lassan 90 éve védik a szemeinket?
A Polaroid lencséket az 1930-as években fejlesztették ki az amerikai Massachusetts-ben. A Polaroid olyan szűrőket helyezett a lencsékre, amelyek megakadályozták a fény tükröződését, ezáltal jelentősen javítani lehetett az éleslátást vakító fényben is.
A polarizált lencséknek köszönhetően sokkal biztonságosabbá váltak olyan hétköznapi tevékenységek is, mint az autóvezetés vagy a sportolás. A polarizált napszemüvegek azonban még nem védtek önmagukban a nap minden káros hatásától.
Gondoltad volna, hogy az UV védelemmel csak pár évtizede foglalkoznak?
Az 1970-es években a világ legtöbb országában elfogadták az ultraibolya sugárzás elleni védelem fontosságát, mivel kiderült, hogy az UV fény szürkehályog kialakulásához, vagy a látás elvesztéséhez is vezethet.
Ha napszemüveget keresel, mindig győződj meg arról, hogy a kiválasztott modell rendelkezik-e megfelelő UV tanúsítvánnyal!
+1
Ennyi érdekesség után talán már meg sem lepődsz, hogy pilótáknak tervezték a máig divatos Aviator napszemüveget.
A II. világháború alatt készült el az egyik máig legnépszerűbb napszemüveg modell, az Aviator, azaz a pilóta napszemüveg.
Az amerikai légierő kérte fel a Bausch Lomb szemüveggyártó céget, hogy fejlesszenek ki egy olyan szemüveget, ami javítja a pilóták látását és csökkenti a fény tükröződését nagy magasságban is. 1939-ben így készült el az ikonikus Ray Ben Aviator modell. A pilótaforma napjainkban is hódít, és a legtöbb gyártó rendelkezik ilyen formatervezésű napszemüvegekkel.
Napjainkban a bébiktől az idősekig mindenki visel napszemüveget. Ez a divatos kiegészítő olyan nélkülözhetetlenné vált, hogy június 27-én egy egész napot szentelünk rá világszerte a Nemzetközi Napszemüveg Napon.
Neked ajánljuk

