
Egyszerű tippek az egészséges szemekért
Az emberek nagy részének az a legfontosabb, hogy szeme épségét megőrizze. De mit tehetünk azért, hogy megóvjuk látásunkat?
Az egyik legelkeserítőbb pillanat lehet egy addig tökéletes látással rendelkező embernek, amikor kiderül, hogy bizony a szeme már nem a régi, és szemüvegre van szüksége.
Az emberek nagy része bele sem gondol, hogy kis odafigyeléssel megrövidíthetőek lennének szemüveges éveink.
A korral senki sem harcolhat, de szemünk épségét könnyedén megóvhatjuk néhány apró trükkel.
Mindenki tudja, hogy a vitaminok szervezetünk működéséhez elengedhetetlenek. Nincs ez másképp a szemünk esetében sem, hiszen a megfelelő vitaminok és nyomelemek szükségesek ahhoz, hogy szemünk egészséges legyen.
De mit együnk, hogy megszerezzük őket?
Az egészségtudatos táplálkozásnak köszönhetően egyre köztudottabb, hogy mennyire fontos szerepet kell(ene), hogy betöltsenek táplálkozásunkban a zöldségek és a gyümölcsök. A trópusi gyümölcsök, paprikafélék, a savanyú káposzta vagy akár a málna tökéletes C-vitamin forrás lehet.
E-vitamint a mangóból, földimogyoróból és mandulából nyerhetünk, míg A-vitamint a halakban, a tojássárgájában és a májban találhatunk. A több szempontból is egészséges halfogyasztás azonban nemcsak A-vitamin raktárainkat tölti fel, hanem segítségükkel könnyedén hozzájuthatunk az értékes omega-3 zsírsavakhoz is, amit dióból vagy mogyoróból is nyerhetünk.
A gyümölcsök és zöldségek színét adó lutein és zeaxantin mind-mind hozzájárulnak szemünk épségéhez. Ez utóbbit a spenótban, barackban, sárgadinnyében és kukoricában is megtalálhatjuk. Szelént a tengeri herkentyűk és az élesztőgomba tartalmaz, míg béta-karotint a sárgabarackból, sárgarépából, sóskából és spenótból nyerhetünk.
Jó hír azoknak, akik nem tudják megjegyezni, mit mivel egyenek szemük támogatásnak érdekében, hogy ma már rengeteg táplálékkiegészítőt találhatunk meg a patikák, drogériák polcain, amelyek segítségével biztosak lehetünk benne, hogy a szükséges nyomelemek és vitaminok nap mint nap a szervezetünkbe kerülnek.
Az UV-sugárzás
Ne feledkezzünk meg arról, hogy az UV-sugárzás mennyire káros lehet szemünkre nézve, így soha ne hagyjuk otthon a megfelelő védelmet biztosító napszemüvegünket! A látószervünket oldalról is takaró szemüveg zárja el a legjobban útját a káros behatásoknak, így szemüvegvásárlásnál érdemes figyelembe vennünk ezt a kitételt is.
#NOMAKEUP
Érdemes néhány szót fordítani olyan, mindennapi apróbb hibákra, melyeket könnyedén kiköszöbölhetünk. Ilyen például a hölgyek esetében a sminkelés. Senkit nem szeretnénk az egyre felkapottabb #nomakeup irányba terelni, mindösszesen arról van szó, hogy érdemes odafigyelnünk arra, hogy a szemhéjpúder vagy a szempillaspirál is könnyedén lehet a baktériumok melegágya. Ha tehetjük, használat után mindig mossuk ki sminkecseteinket, és figyeljünk oda arra, hogy ezeknek a termékeknek is megvan a saját szavatossági idejük! A lejárt termékek könnyedén szemfertőzésekhez vezethetnek.
A szemszárazság problémája sokakat érint és rengeteg betegséget is okozhat.
Amellett, hogy naphosszat a képernyők előtt ülünk, olyan apróságok is hozzájárulhatnak ehhez, mint a kocsiban bekapcsolt klíma.
Egy forró nyári napon nagyon jó érzés, amikor az arcunkba egy kis hideg levegőt fújnak a ventillátorok, azonban ez a levegő könnyedén kiszáríthatja a szemünket, így érdemesebb úgy beállítani a rácsokat, hogy azok ne a szemünket érjék.
Biciklizés közben is érdemes szemüveget viselnünk, hiszen ezzel is védekezhetünk a felszálló por, és persze a káros UV-sugárzás ellen. Ha pedig sokszor érezzük, hogy száraz a szemünk, érdemes beszereznünk egy szemcseppet, amelyet bárhol könnyedén használhatunk.
Számítógépek és okostelefonok
Ha a munkánk során sokat kell számítógép előtt ülnünk, szemünk folyamatos terhelésnek van kitéve. A gyártók sokat dolgoznak azon, hogy képernyőik egyre kevesebb káros behatással legyenek látószervünkre, azonban pár trükköt mi is bevethetünk annak érdekében, hogy szemünket ne terheljük meg annyira.
Mivel egyébként sem túl egészséges, ha folyamatosan egyhelyben ülünk, így érdemes óránként legalább öt percre felállni, kinyújtózni, kicsit megmozgatni végtagjainkat. Ha tehetjük, sétáljunk egyet az irodában, vagy menjünk ki a szabadba.
Ilyenkor nemcsak egy közeli pontra nézünk, ezzel megtornáztatjuk szemeinket, és ezeknek a szüneteknek köszönhetően nehezebben fáradnak el, ráadásul ritkábban jelentkezik majd a képernyőknek köszönhető homályos látás vagy a fejfájás.
Ha nincs rá lehetőségünk, hogy kimozduljunk, akkor 1-2 perc erejéig hunyjuk le szemünket, hogy kicsit pihenjen, vagy csak próbáljunk meg tőlünk távolabb eső tárgyakat nézni.
Aki sokat dolgozik monitor előtt ülve, annak pedig érdemes elgondolkodnia egy monitor-védőszemüveg beszerzésén, melynek segítségével kiszűrhetjük a képernyő káros sugarait. A szem kiszáradása ellen pedig ebben az esetben is érdemes bevetni valamilyen szemcseppet.
Nemcsak a monitorok kék fénye okozhat problémákat, hanem a ma már életünk elengedhetetlen kellékeinek számító okostelefonok is.
Ha lehet, ébredés után ne kezdjünk el rögtön számítástechnikai kütyüket bámulni, hanem tudjuk le nélkülük a reggelit és a készülődést, így a szemünknek is engedjük, hogy „felébredjen”.
Kerüld a félhomályt!
A megfelelő világításra minden esetben figyeljünk oda! Nemcsak a könyvek olvasásnál elengedhetetlen, hanem számítógépezés vagy akár mobiltelefon nyomkodása közben sem teszünk jót azzal, ha félhomályban vagy esetleg sötétben ücsörgünk.
Csak úgy, mint ahogyan nekünk is jó, ha kiszabadulunk az irodából, fontos, hogy gyermekeinkkel is töltsünk több időt a szabadban. Ilyenkor ők sem csak az előttük lévő játékokra vagy képernyőre koncentrálnak, ráadásul a kinti nagyobb távolságoknak köszönhetően csökken a rövidlátás kialakulásának kockázata.
Így elolvasva ezeket az apró trükköket, nem is tűnik olyan nehéznek kicsit odafigyelni szemünk egészségére, ugye? Próbáljátok ki Ti is ezeket, és ne felejtsetek el évente egyszer ellátogatni a szemészetre!
Neked ajánljuk

