
Hogyan válassz napszemüveget, ha fényérzékenységed van!
Bárki, akinek fényérzékenysége (vagy fotofóbiája) van, tudja, hogy ez a szembetegség milyen kellemetlenséget okozhat a mindennapi életében, sőt korlátozhatja a szabadtéren töltött idő felhőtlen élvezését. Szerencsére számos napszemüveg lencse változat közül lehet válogatni, amik segítik a szem jobb árnyékolását és csökkentik a kellemetlen érzést erős fényviszonyok között. Az alábbiakban összefoglaltuk, hogyan válassz napszemüveget, ha fényérzékenységed van.
Mi okozhatja a fényérzékenységet?
A fényérzékenységnek számos tünete lehet, beleértve a hunyorgást, a könnyezést, a szemfájást és a fejfájást. De vajon miért alakul ki? Nos, íme néhány tényező, ami fényérzékenyebbé teheti a szemet:
· a szem elülső felületét befolyásoló állapotok, mint például a kötőhártya-gyulladás, a száraz szem vagy a szaruhártya-problémák
· a szemet befolyásoló gyógyszerek is okozhatnak fényérzékenységet
· az Uveitis – ami egy a szem belsejében fellépő gyulladás
· örökletes retina betegségek, például retinitis pigmentosa
· a születéskor bekövetkezett állapotok, például a szem albinizmusa vagy az aniridia
· specifikus szembetegségek, mint a makula degeneráció (AMD), a glaukóma vagy a szürkehályog
Egy klasszikus napszemüveg segíthet a fényérzékenységen?
Egy általános napszemüveg nagyszerű lehetőségnek tűnhet a fényérzékenységben szenvedő emberek számára, és egyeseknél csodálatosan működnek. Egy napszemüveg ugyanis nagyszerű módja annak, hogy csökkentse a szemben lévő kellemetlen érzést erős fényviszonyok között azáltal, hogy korlátozza a szembe jutó fény mennyiségét.
Azonban, ha gyengébben látsz, akkor azt tapasztalhatod, hogy ez az opció nem működik tökéletesen. Ez azért van, mert bár egy szabványos napszemüveg képes lehet enyhíteni a fényérzékenységet, egyben korlátozza a szembe jutó fény mennyiségét is, megnehezítve ezzel a tisztánlátást. Sőt, még mindig hatással lehet rád a fényvisszaverődés. Szóval igen kényes az egyensúly a fény blokkolása, az fényérzékenység csökkentése és a tisztánlátás érdekében elegendő fény átengedése között.
Ebben az esetben érdemes fontolóra venni egy polarizált napszemüveg beszerzését. A polarizált lencsék elősegíthetik a vízszintes fény kiszűrését, és csökkenthetik a szem káprázását olyan felületekről, mint a víz, a beton, a hó, az autóutak vagy az üveg. Emellett hozzájárulhatnak a természetesebb színérzékeléshez és a kontraszt javításához.
Milyen színárnyalatú lencsék ideálisak a fényérzékenyek számára?
Míg a különféle színezett üvegek merész divatválasztásnak tűnhetnek, érdemes elmerülni a fizikában, hiszen vannak olyan színárnyalatok, amik eredményesebben működnek a napfény bizonyos hullámhosszainak elzárásában. Egyes tanulmányok kimutatták, hogy a például meleg rózsaszínes lencseárnyalat csökkentheti egyes emberek fényérzékenységét azáltal, hogy blokkol bizonyos fényhullámokat, amik fényérzékenységet és migrént okoznak.
Komolyabb fényérzékenység esetében érdemes optikushoz fordulni, aki felmérheti azokat a fényviszonyokat, amelyekre érzékenyebb lehetsz, és tanácsot adhat a napszemüveg lencse színének kiválasztásában. Előfordulhat az is, hogy különböző fényviszonyok között kell kísérletezned (beltérben vagy szabadban), hogy megtaláld, melyik árnyalat ideális a szemednek.
Számít-e a keret?
Nagyon nagy igen! Válassz olyan kereteket, ami teljesen átfogja a szemed. A keret vastagsága is szerepet játszhat a fényvédelemben. Minél szélesebb a keret halántékra eső része, annál nagyobb biztonságban lesz a szemed.
Az „átfogó” stílusú napszemüvegek a sportolók kedvencei is, hiszen minden irányból védik a szemet, ezért ugyanolyan jól működhetnek a fotofóbiában szenvedők esetében is.
Ne feledkezz meg az UV védelemről se!
Fontos megjegyezni, hogy a sötét vagy színezett lencsék önmagukban nem garantálják, hogy a szemed teljes mértékben védve legyen a károsodásoktól. Ellenőrizd, hogy a választott szemüvegen fel van-e tüntetve az UV400 vagy a CE (európai megfelelőség) jelölés.
Neked ajánljuk

